Hugo Boss Hugo Woman Eau de Parfum

15:24

source:www.fragrantica.com

Hugo Boss Hugo Woman  prišla na konci deväťdesiatych rokov, v roku 1997.
Bola vyhlásená ako svieža a vzdušná kvetinovo-ovocná vôňa Eau de Toilette.
Na konci roka 2014, prichádza nová verzia Hugo Woman ako Eau de Parfum.

Hugo Woman je kvetinová, ovocná vôňa, ktorá údajne obsahuje netradičné prvky. Vôňa v sebe spája nečakané prírodné ingrediencie s inovatívnymi molekulami. Je to fúzia tradičných ženských a mužských tónov, s cieľom predefinovať vôňu žien tak, aby odrážali minimalistické kúzlo tohto domu.

Vrchné tóny obsahujú akordy černíc, šumivej, talianskej mandarínky a horskej sviežosti himalájskej červenej trávy. Srdce sa skladá z jazmínu sambac, čiernej slivky, kosatca a pikantného čierneho čaju. Základom sú teplé jantárové akordy pretkané santalovým a cédrovým drevom.

Vôňa je interpretovaná sloganom "Vaša vôňa. Vaša Cesta."
Tvárou vône je  modelka Freja Beha Erichsen.

Hugo Boss launched Hugo Woman, the fragrance that marked the late Nineties, in 1997. The fragrance was launched as a fresh and airy floral-fruity, available in Eau de Toilette concentration. At the end of 2014, there comes a new version—Hugo Woman in concentration of Eau de Parfum.
Hugo Woman is a floral, fruity fragrance that allegedly contains an unconventional, boyish twist. The scent combines unexpected natural ingredients with innovative molecules. It is a fusion of traditional feminine and unexpected masculine tones, with the aim to redefine women's fragrances to reflect the minimalist glamour of this house.
The top notes include fruity accords of boysenberry, sparkling Italian mandarin and mountain freshness of Himalayan red grass. The heart consists of Sambac jasmine, black plum, iris and spicy black tea. The base is warm with amber accords and sandalwood laced with cedar.
The fragrance is advertised with the slogan "Your fragrance. Your way.” The face is model Freja Beha Erichsen. 

Hlava: černica, mandarínka, himalájska červená tráva
Srdce: jazmín, slivka, kosatec, indický čierny čaj
Základ: santal, céder, ambra


Top notes: boysenberry, himalayan red grass
Heart notes: black tea, jasmin
Base notes: amber 

K tejto vôni sa vždy znova a znova rada vraciam. Je to pre mňa ľahká , príjemna vôňa , ktorá nie je vtieravá ale určite neostane bez povšimnutia. Je vhodná na denné použivanie ale aj na večernú toaletu. Ja ju vnimam ako skvele vyváženie kvetinovo korenistej vôni nie sladká. Na mne vzdrží celý pracovný deň ale každý človek je iný takže za to neručím.
Mne sa tento parfém spája s jarou ( už 3 jar takto začínam ) ale je podla mňa dobrá celoročne, i keď ja osobne sa v lete moc navoňavkujem :)
A čo sa týka vekovej skupiny podľa mňa sa nedá priradiť je jednoduchá vhodná pre mladé baby aj ako pre zrelšie dámy.

To this fragrance I love to return again and again . It's light , pleasant scent for me, which is not intrusive but certainly did not go unnoticed. It is suitable for daily use as well as an evening . I see it as a well balanced spicy- floral fragrance which  is not sweet. It last whole day on me but every person is different so I can not vouch for it.

I connect Hugo Boss woman  with spring (this is 3rd spring ) but I think is good for every season, although I personally don't use
fragrances in summer (usually) :)

As for the age group I think you can not assign this one is for young but simply is  suitable for young girls as well as for more mature ladies.


Ale odporúčam vyskúšať a ovoniavať počas celého dňa, lebo každá vôňa sa vyvíja (napr prvá vrchná vôňa Vás oslovi, ale keď ju budete nosiť celý deň môžte byť sklamaná dokonca Vám môže smrdieť). A tak by to malo byť s každým novým parfémov do Vašej zbierky predíte tým sklamaniu a ušetríte aj nemalé peniaze.

But I recommend to try and test through whole day, because each fragrance is developing/ working  (eg the first top scent will appeal to you but when you wear it whole day you can be disappointed even don't like it). So this should be done  with every new perfume you wanna get into your collection, you can avoid frustration and even save a lot of money.Ingredients: Alcohol denat , Aqua, Parfum (fragrance), Ethylhexyl methoxycinnamate, Diethylamino hydroxybenzoyl hexyl benzoate, BHT, Limonene, Alpha-Isomethyl Ionone, Geraniol, Hydroxyisohexyl 3-cyclohexene carboxaldehyde, Linalool, Citronellol, Citral, Anise Alcohol, CI 60730 (ext.violet2), CI 17200 (red 33), CI 19140 (yellow 5), CI 42090 (blue1)

50 ml  66

Thanks for looking and commenting! May the force be with you  
 *I purchase these products by myself
 

You Might Also Like

10 komentárov

 1. I like your blog, its really dope.
  Do you want to follow each other?
  If you want, than follow me, and let me know in comments, so I can follow you back with pleasure.

  We can follow each other on Instagram @andjela.dujovic, let me know in the comments so I can follow you back.

  www.bekleveer.com
  xoxo

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Zní to zajímavě :) Až budu mít příležitost, určitě si vůni oňufám :)

  Piosek

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. je velmi zaujmava ja osobne ju zboznujem jednoducho :)

   Odstrániť
 3. This sounds like it would be perfect to wear throughout spring. I love amber and sandlewood and I see it contains it so I may give it a try.
  LaToya
  www.toyastales.blogspot.com

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Dear, I follow you on Google+ but your GFC button does not work.
  Fix it and let me know so I could follow you back. :)
  xoxo

  www.bekleveer.com

  OdpovedaťOdstrániť
 5. I just started using this one, really awesome spring scent

  OdpovedaťOdstrániť

I love your comments and also your blogs so leave me you address (so I can check and maybe even stalk) but please no more follow for follow - if you like me follow me, if not - don't, no hard feelings :)