Elon Musk ( Ashlee Vance) book

12:59

Veľmi rada čítam knihy o významných osobnostiach a to hlavne z oblasti vedy a techniky. Môj absolútny favorit je Nikola Tesla ale tento krát o takom Teslovy dnešnej dobe. O tomto mužovi som počula veľa ale nikdy nič ucelené, takže kniha o človeku, ktorý dokázal tak veľa v IT, motorizme, energii a ešte ktomu konkuruje NASE.  Hneď na začiatok je to v celku ťažké čítanie s kopou informácii plus aj nejaké vysvetlenia jeho vynálezov (čiže trocha fyziky a informatiky ) - ako na to  vlastne prišiel.


 I love reading books about prominent personalities, mainly from the field of science and technology. My absolute favourite is Nikola Tesla but this time about someone who is same innovator. About this man I hear a lot but never anything coherent, so book about a man who change field of IT, motoring, energy, and even  competes with NASA (simple must read). It's hard to read this book because a lot of technical terms and explanations - lots of physics , IT and so on but it's very interesting.

Knihu napísal skúsený žurnalista ako píše na začiatku tak Musk ho viac krát odmietol ale nakoniec pristúpil a dovolil jemu a aj nám nahliadnuť do jeho sveta. Vance komunikoval ( strávil kopu času rozhovormi s Muskom) ale aj s rodinou, priateľmi ( niektoré info sú veľmi zábavné hlavne od jeho prvej manželky, jop je trochu strelený a má rad superhrdinov- a jeho úvahy sú, no však si prečítajte).

The book is by an experienced journalist. He writes at the beginning that Musk refused him  several times but eventually acceded and allowed him insight into his world. Vance communicated (spent a lot of time talking to Musk) but also with family, friends (some info are very entertaining especially from his first wife - is a little goofy and also about his  likes of superheroes)

Musk nesmierne motivovaný človek , ktorého život bol ako horská dráha (veľké výslnia ale aj tie pády boli poriadne). Teraz obdivujeme jeho úspechy ale pre mňa je neuveriteľne impozantné ako sa dokázal postaviť problémom ( vrazil všetok majetok do svojich spoločností a skoro všetko prišiel, bol na dne, rakety mu vybuchovali jedna za druhou, skoro umrel na maláriu, Tesla autá- batérie neboli dobré, autá ktoré boli zaplatené- dodanie sa posunulo dosť výrazne) proste milión veci pri ktorých by sa 99% populácie radšej vzdalo, a vykašlalo sa na všetko ale Musk nie. Pri tomto si samozrejme vytvoril aj mnoho nepriateľov.


Musk extremely motivated person whose life was like a roller coaster (some highlights but also crashes were big and deep). Now we admire his achievements but for me it is incredibly impressive how he could stand up to a problems (thrust all the assets to his companies and almost everything lost, his rockets was exploding one after another, almost died of malaria, Tesla car batteries were a bit combustible -simply so many reasons why give up) 99% of the population rather give up and blow off at everything but not Musk. In this course, he also created many enemies.
Pre mňa je fascinujúce, že v dnešnej dobre je človek, ktorý svoje zarobené milióny vrazí do ďalšieho výskumu (a riskuje -no nikdo ho nechápal) a svojich iných sci fi pokusov (ktoré sa mu akosi plnia ) . Asi preto dokázal za ten čas posunúť vývoj v mnohých oblastiach tak dopredu. A ako niekto raz pod nejakým videom napísal, keď pristal prvý stupeň jeho rakety Falcon 9  - prečo s týmto NASA neprišla skôr,  no inak sa hospodári s cudzími peniazmi .

For me it is fascinating that in nowadays is a man who earned his millions and put all in further research (and risking practically everything - no one understood him) and his other sci- fi experiments (which he somehow accomplishing ). That's why he managed to push development in many areas so forward. And as someone once wrote under some video when landed his first stage rocket Falcon 9 - Why this NASA doesn't developing well it's easier spending millions of not your money.


Pre mňa je Musk človek, ktorý  predbehol svoju dobu o niekoľko generácií. Je to robot pri čítaní akým štýlom pracuje jednoducho nechápem (ako toto môže jeden človek vydržať) , naplno sa venuje všekým spoločnostiam, na všetko dohliada a navyše má 5 detí (a to ešte je vášnivý hráč video hier a je v tom veľmi dobrý, takže asi tak ). Klobúk dole ale jedno je isté pracovať by som pre neho nechcela. Je určite skvelé stáť pri tom čo dokázal ale to čo požaduje od svojich zamestnancov je brutál. Také prirovnanie aj Jobs bol skvelý vizionár ale on proste mal víziu a inžinieri to museli vydumať/skonštruovať lebo Jobs sa rozhodol, že proste to musí ísť a dotlačil ktomu ľudí. Kdež to (ako je v knihe), keď niekto prišiel za Muskom, že to jednoducho nejde on to spravil dokázal tomu človeku, že ha ide to a samozrejme ho potom vyhodil. Že vraj majú pravidlo nikdy neísť za Muskom stým, že niečo nejde proste treba prísť aj s nejakými náhradnými možnosťami - čo je myslím skvelé aj do bežného života lebo sa bežne veľmi ľahko vzdávame pri prvej prekážke alebo čo i len menšej  komlikácii.


For me this man is ahead of his time . He's a robot reading about his work style/ ethic, fully over-watch his companies and additionally has 5 children ( plus he is avid gamer and he is very good at it so WOW). One thing is certain, I would never want to work for him. It is definitely a great stand by that  improvement but his demand on his employees is brutal. I really liked comparison to- Jobs was a great visionary but he just had a vision, and engineers had to construct it because Jobs decided that it simply must work (somehow) and pushed skills of people. But Musk if some employee told him this simple won't work/  it's not possible, Musk work on it, did it, (accomplish task ) and then  of course,  fired the person . I learn in this book that most people (including me) very easy give up , just small complication / obstacle in life and we give up - it's not worth it all of the trouble and then we complain we are not happy.

Je to jednoducho vizionár -Buď zmeníš svet alebo svet zmení teba.
He is simply visionary -Change the world or the world will change you.
Vrelo odporúčam knihu originál je samozrejme lepší, a slovenský preklad no dá sa.

Thanks for looking and commenting! May the force be with you  
 *I purchase these  products by myself

You Might Also Like

4 komentárov

 1. awesome I wanted to read this book for a while

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. great highly recommend if you will read it write how did you like it

   Odstrániť
 2. túto knihu som čítala na Vianoce po mojich detoch a naozaj skvela kniha a Vaša recenzia je skvelá

  OdpovedaťOdstrániť

I love your comments and also your blogs so leave me you address (so I can check and maybe even stalk) but please no more follow for follow - if you like me follow me, if not - don't, no hard feelings :)